Seniori v kuchyni

Varenie a príprava domáceho jedla môžu byť dôležitou súčasťou sociálneho začlenenia a terapie pre seniorov.
Príprava jedla vyžaduje plánovanie, nakupovanie ingrediencií i aktívnu činnosť pri vlastnom varení. A aj v prípade, že nemôže tieto činnosti senior vykonávať sám, pomáhajú mu, keď ich vykonáva s niektorým zo svojich blízkych, priateľov, rodiny, či terapeuta. Je to príjemná činnosť, ktorá seniorom poskytne spoločnosť a radosť. 

Plánovanie jedál

Sedieť a plánovať menu je skvelý spôsob, ako zostať  duševne aktívny a súčasne si zaistiť zdravú stravu. Spísanie či nakreslenie týždenného kalendára s raňajkami, obedom, večerou a olovrantom je dobrým začiatkom.
Plán by mal začať večerami, ako hlavným jedlom dňa. Ak predpokladáte, že vám pri príprave večere zostanú nejaké užitočné zvyšky, môžete ich použiť na prípravu ďalších jedál dňa. Ak máte naplánované večere, môžete pokračovať raňajkami a obedom. Nezabudnite na olovranty. 
Po vyjasnení všetkých jedál, môžete začať vytvárať nákupný zoznam. Rozpíšte si zvlášť mäso, zeleninu, mliečne výrobky a ďalšie suroviny a napíšte si množstvo, ktoré budete potrebovať. Ak budete užívať nejaké špeciálne vybavenie, ktoré nemáte, napíšte si ho tiež.

Nakupovanie ingrediencií

 

Nakupovanie môže byť zábavné a je to aj spôsob, ako sa hýbať a súčasne získať užitočný sociálny kontakt. Môžete sa dohovoriť s niektorým zo svojich blízkych, aby vám potom pomohol s nákupom domov. Ak na nakupovanie zvolíte viac špecializovaných obchodov a nie supermarket, je to viac príležitostí k pohybu a komunikácii s ľuďmi, odmenou bude čerstvejšie a kvalitnejšie jedlo. 

A poďme variť!

Ak varíte v spoločnosti, môžete si dovoliť variť viacej jedál naraz či na viac dní dopredu. Pripravené jedlá si potom môžete jednotlivo zamraziť, aby zostali čerstvé a podľa potreby si ich ohriať. 
Ak máte nejaké obmedzenie a varíte s terapeutom či v spoločnosti, zvoľte si také činnosti, ktoré vás bavia a neobmedzujú. Nemusíte stáť u sporáku. Stačí keď napríklad budete pohodlne sedieť a pripravovať zeleninu a ovocie. 
Vždy sa so svojím terapeutom či spoločnosťou bavte, čo a ako chcete urobiť a ako sa chcete zapojiť, čo očakávate. Bude to pre vás príjemnejšie. 

A čo je najdôležitejšie? Užite si zážitok z varenia!

Vedomie, že sa sami podieľate na uspokojovaní vašich potrieb a príprave vlastných čerstvých, zdravých jedál, je úžasná vec.

A pretože sú seniori skúsení kuchári a kuchárky, ktorí radi varia, môžu trochu experimentovať a vyskúšať niečo neobvyklého. Čo tak  omáčku Béarnaise či stratené vajce. Pozrite si naše video recepty.

Video recept na omáčku Béarnaise

Video recept na ztracené vejce

 

 

 

 

 

 

Vďaka a varte s nami
Pavel Šmíd, majiteľ Pánviček.cz

Súvisiace produkty