Pomocníci pri krájaní zeleniny

V priebehu leta rastie spotreba zeleniny. Veľa z nás dáva prednosť ľahkému zeleninovému šalátu pred ťažkým jedlom. K očisteniu a krájaniu sa zíde zopár pomocníkov, ktorí vám celú prípravu uľahčia.

Škrabky na zeleninu – základ čistenia 

Škrabku na zeleninu oceníte hlavne ak si pripravujete koreňovú zeleninu, alebo zemiaky. Typy s vrúbkovanou čepeľou sa môžu pochváliť minimálnymi stratami a skvelo padnú do ruky. Tým ale nekončíme. V našej ponuke nájdete moderné škrabky, ktoré využijete aj pri tvarovaní a vyrezávaní. Tak získate originálnu ozdobu na tanier. Takéto zeleninové parády sa budú páčiť deťom, alebo ich využijete pri servírovaní slávnostnej hostiny. 

Na rad prichádza krájanie 

Ak chystáte zeleninu na tepelnú úpravu, krájajte ju vždy na rovnako veľké kúsky. Nemusíte sa potom obávať, že jedna časť bude hotová a druhá tvrdá. Dosiahnete toho vďaka ostrému nožu na zeleninu a cviku. V polievke dobre vyzerajú pekné malé kocky. Nakrájajte si zeleninu najskôr na "hranolčeky", a z nich potom malé kocky. Rovnako dobre vyzerajú tenké prúžky či julienne. Krájať sa dajú tiež na plátky alebo na polmesiačiky – tie sa dávajú do šalátu, alebo ako príloha.  
Pri krájaní sa neobídete bez kvalitnej drevenej dosky. Odporúčame si vyhradiť na každú časť prípravy jedla minimálne jednu dosku – jednu zvlášť na zeleninu, druhú na ovocie, tretiu na surové mäso

Chcete ušetriť čas? Pre vás tu máme krájač na zeleninu, s ktorým hravo zvládnete pokrájať nielen zeleninu, ale tiež ovocie, vajcia, syr alebo hríby. Praktickou vychytávkou je plastová nádoba, do ktorej všetko rovno padá. Túto nádobu po naplnení môžeme uzavrieť vekom. Pripravíte si tak ľahko a rýchlo šalát do práce, alebo deťom do školy a neušpiníte ďalší kus riadu. 

Vykrajovanie menších tvarov – aj zelenina môže vyzerať dobre

Napadlo vás niekedy pri chystaní zeleniny vytiahnuť vykrajovačky na cesto? Že nie? Určite to vyskúšajte. Pomôže vám to napríklad u detí, ktoré často štrajkujú pri konzumácii zeleniny a ovocia. Vybrať musíte menšie rozmery, a potom to pôjde samo. Takým uhorkovým kvetinám a mrkvovému srdiečku ťažko niekto odolá. 

Nakrájaná zelenina pomocou nožovback_to_all_news