Čajové kanvičky

Pokiaľ si z času na čas radi doprajete kvalitný čaj alebo si bez neho dokonca nedokážete predstaviť svoj deň, potom zbystrite. Prinášame vám niekoľko rád, ako samotný proces prípravy čaju povzniesť nad bežnú rutinu a šancu užiť si jedinečnú chuť.

Základov je viac - začnite pri vode
Voda je pre nás taká bežná, že o nej ani nejako viac nepremýšľame. Dôjsť ku kohútiku a napustiť si ju do kanvice. Ako ľahké. Ak si chcete vychutnať dokonalú chuť čaju, potom si dajte pozor na príliš tvrdú vodu. Akonáhle má vaša voda PH cez 8,5, bohužiaľ už ide práve o tvrdú vodu. V týchto prípadoch urobíte najlepšie, keď si vodu doma prefiltrujete. A to nie len na prípravu čaju.
Riešenie v podobe balených vôd je vhodné len vtedy, keď zvolíte vody bez minerálnych látok. Inak bude aj čaj cítiť po železe. Ideálne sú pramenité vody s neutrálnou hodnotou PH.

Teplota vody na prípravu čaju
Rovnako ako PH vody si strážte aj jej teplotu. Pri kvalitných čajov nájdete priamo na obale informáciu o tom, aká je odporúčaná teplota vody na prípravu čaju. Ak táto informácia chýba, potom všeobecne platí, že akonáhle prelejete čaj vriacou vodou, tak ho tým môžete zničiť. Najviac citlivé na horúcu vodu sú asi zelené čaje. Ideálna teplota pre ich lúhovania je 60-80 ° C.

Vyhnite sa kovu!
Pri používaní kovových predmetov, či už konvičiek, hrnčekov, sitiek alebo lyžičiek, dochádza k zmene chute čaju. Avšak už málokto si vie predstaviť prípravu sypaného čaju bez kovového sitka. Riešením môžu byť sitká a sáčky prírodného pôvodu.
Jednou z najlepších variantov pre domácu prípravu čaju je kvalitná liatinová čajová konvička. Tá sa pýši hneď niekoľkými plusy. Asi najviac oceníte to, že sa liatina veľmi rýchlo zahreje, ale potom následne dlho drží teplotu. Voda na čaj tak zostane dlho teplá. Liatina je zároveň bezpečným materiálom, ktorý neobsahuje žiadne škodlivé prímesi. Liatinové kanvice majú navyše aj sitko a liatinovú podložku na stôl.

Ako dlho lúhovať čaj?
Tu bohužiaľ rovnako ako u teploty vody neexistuje jednotná odpoveď. U naprostej väčšiny čajov nájdete odporúčaný údaj priamo na obale. Všeobecnou radou môže byť to, že čím menšie lístky čaju a čím menšia dávka, tým je kratšia doba lúhovania. Ak si chcete pripraviť čaj silný, nechajte ho lúhovať dlhšie.

Záverom snáď len pre formu dodajme, že za kvalitný čaju je potrebné si trochu priplatiť. Čo vám ale mnohonásobne vrátia ich bohatá chuť. Dúfame, že príprava čaju pre vás bude teraz oveľa príjemnejšie, a že si celý proces vychutnáte bez zbytočných problémov.